Se spune că un câine isteț ce trăiește printre oameni se umanizează. Măcar așa, un pic. Uite, de exemplu, atunci când nu sunt prins cu treburi, îmi inventez distracții pe seama oamenilor din jur, străini de familia mea desigur, doar așa, să nu mă plictisesc. Știu că nu e prea frumos să faci glume când doar tu te distrezi și celălalt se sperie rău de tot, dar nu mă pot abține. Cred că am și un pic de simț al umorului, comic nu?
Povestea noastră începe într-o zi de primăvară, pe când eram doar un cățelandru, prietenos și tare simpatic, deși aveam lăbuțele cam mari și, poate, arătam cam caraghios. Cel mai bun prieten al meu este chiar stăpânul meu, și avem oarecum aceeași vârstă. Încă. Eu sunt Tomi și aceasta este povestea noastră, deopotrivă pentru copii și oameni mari. Sunt norocos să fiu iubit și răsfățat de întreaga familie, dar el mă iubește cel mai mult. Spune că semăn nemaipomenit de bine cu un lupușor jucăuș și nu-l deranjează că sunt un mare ștrengar. Continue reading “„Tomi. O poveste”, de Adrian Oprescu”
